… І міцного здоров’я в новому році!

Зимові свята приносять довгоочікувані подарунки, незабутні враження, відчуття радості та… нерідко проблеми з травленням. Традиційним атрибутом практично будь-якої урочистості вважається рясна гулянка з найрізноманітнішими стравами та ласощами, які неможливо не спробувати. Однак різка зміна звичного режиму, обсягу та характеру харчування, по суті, є «гастрономічним злочином», за яким слідує неминуча розплата у вигляді різних порушень роботи шлунково-кишкового тракту.

Рясний пізній прийом їжі, що складається, в основному, з рафінованих продуктів, з великою кількістю тваринних жирів, білків і простих вуглеводів, але недостатнім вмістом харчових волокон, крім «відкладення зайвих кілограмів» та порушення складу кишкової мікрофлори, сприяє уповільненню та утрудненню спорожнення кишечника. Погіршують цей стан прийом алкоголю, що веде до дегідратації, і, «на десерт», шоколад, міцний чай і кава, а також гальмують кишкову моторику.

Збільшення тривалості перебування калових мас у товстій кишці поряд із патологічними змінами складу кишкової мікрофлори сприяє посиленню процесів гниття, токсичні продукти яких потрапляють у кров’яне русло. Внаслідок зазначених порушень погіршується апетит, з’являються неприємний запах з рота та метеоризм, який може супроводжуватися рефлекторним серцебиттям та болем у ділянці серця. Як наслідок аутоінтоксикації, значення якої вказував ще І.І. Мечників, виникають біль голови, зниження працездатності, депресія, розлади сну. Негативні зміни зазнають зовнішньості: погіршується колір обличчя, знижується тургор шкіри, з’являються акне, алергічні висипання, себорея.

Для відновлення фізіологічного ритму вивільнення кишечника широко застосовується лактулоза – синтетичний дисахарид. Лактулоза не розчиняється у шлунку та тонкій кишці через відсутність відповідних ферментів. У товстій кишці мікрофлора асимілює лактулозу до низькомолекулярних органічних кислот, що підвищують осмотичний тиск у просвіті кишки, що призводить до збільшення обсягу та нормалізації консистенції калових мас та стимулювання перистальтики товстої кишки. Терапевтичні ефекти лактулози включають, крім того, підтримання росту та життєдіяльності нормальної кишкової мікрофлори, а також зменшення утворення азотовмісних токсичних речовин та підвищення елімінації жовчних кислот з подальшим зниженням у крові та жовчі вмісту холестерину.

Завантажити статтю у форматі PDF (Ru)

Опубліковано в журналі «Дільничний лікар»

Аренда яхты