Холестаз у вагітних: проблема чи стан?

Автор: Л. В. Нетруненко, зав. Гастроентерологічним відділенням Луганської ОКБ, головний позаштатний гастроентеролог Луганської ОДА


У нашій країні традиційно вважають, що більшість проблем зі здоров’ям жінки під час вагітності має вирішувати акушер-гінеколог. Це не зовсім правильно, оскільки під час вагітності у жінки можуть загострюватись наявні хронічні захворювання з боку внутрішніх органів, виявлятися ускладнення, а за наявності факторів ризику – виникати патологічні стани, провокуючим фактором для яких виступає вагітність. Саме тому спільне спостереження та ведення пацієнтки і терапевтом, і лікарем акушер-гінекологом вкрай важливе для збереження життя та здоров’я мами та її майбутнього малюка. Одним із таких захворювань, що виникають лише під час вагітності, є внутрішньопечінковий холестаз вагітних.

В даний час практично єдиним засобом усунення внутрішньопечінкового холестазу у даної категорії хворих є урсодеоксіхолева кислота (УДХК). УДХК – це складова частина пулу жовчних кислот людини, природна та нетоксична гідрофільна жовчна кислота. Основними її ефектами вважаються цитопротективний та антихолестатичний, обумовлені здатністю УДХК витісняти більш токсичні (такі, як хенодеоксихолева, деоксихолева, літохолева) жовчні кислоти зі складу жовчі шляхом гальмування всмоктування цих кислот у кишечнику. Також УДХК має імуномодулюючу та протизапальну дію за рахунок придушення експресії прозапальних цитокінів. УДХК властиві антиапоптозний та гіпохолестеринемічний ефекти, вона гальмує всмоктування холестерину з кишечника в кров, зменшує його синтез у печінці і, таким чином, призводить до зниження насиченості жовчі холестерином та зменшення її літогенного індексу.

Препарати УДХК доступні на українському ринку як у вигляді оригінального препарату, так і його генеричних копій, і в кожному конкретному випадку лікар має можливість вибору, орієнтуючись на особистий досвід та рекомендації провідних фахівців з даної проблеми.

Завантажити статтю у форматі PDF (Ru)

Опубліковано в журналі «Дільничний лікар» № 7’2014

Аренда яхты