Дайджест. Наукові дослідження Лютеїну і Зеаксантину

Чому природа вибрала лютеїн і зеаксантин для захисту сітківки?

Щоб захистити сітківку від окисного пошкодження, природа використала ксантофіли як ефективний захисник, який може поглинати шкідливе синє світло, нейтралізувати фотосенсибілізатори та активні форми кисню, а також поглинати вільні радикали. Спільна локалізація захисних і захищених молекул повинна значно посилити ефективність протекторів, особливо коли локальна концентрація ксантофілів у мембрані не дуже висока.

Джерело https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4038937/


Аналіз розподілу зеаксантину в окремих сітківках людини

Сітківка ока містить два ізомерні ксантофіли — лютеїновий і зеаксантиновий — з найбільшою концентрацією в центрі макули та зменшується з ексцентриситетом. Результати та спостереження підтверджують гіпотезу про те, що лютеїн та/або зеаксантин піддається окисленню в сітківці ока з подальшим нестереоспецифічним відновленням для регенерації спостережуваного набору стереоізомерів. Наявність і розподіл цих стереоізомерів, здається, узгоджується з гіпотезою антиоксидантної функції макулярних каротиноїдів і підтверджує її.

Джерело https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0076687999990432?via%3Dihub


Фармакологічні ефекти лютеїну та зеаксантину на розлади зору та когнітивні захворювання

Взаємозв’язок між L, дієтичним ксантофіловим каротиноїдом, і зоровим і когнітивним здоров’ям є особливо переконливим, оскільки L вибірково поглинається тканинами очей і мозку [ 10 , 123 , 124 ]. Вважається, що частково сприятливий вплив L пояснюється його антиоксидантними та протизапальними властивостями. Враховуючи, що око є продовженням нейронної системи, L все частіше визнається як відіграє роль у когнітивній функції [ 26 ]. У дитячому мозку відносний внесок L у загальну кількість каротиноїдів вдвічі перевищує, ніж у дорослих, що становить більше половини загальної концентрації каротиноїдів. Більша частка L в педіатричному мозку свідчить про потребу в L також під час нервового розвитку [125 ].

Джерело https://www.mdpi.com/1420-3049/22/4/610/htm


Ізомери лютеїну та зеаксантину в здоров’ї та хворобах очей

Сучасні дані свідчать про те, що лютеїн та його ізомери відіграють важливу роль у розвитку очей у внутрішньоутробному періоді та протягом усього життя, у покращенні зору в молодому та зрілому віці, а також у зниженні ризику розвитку поширених вікових захворювань очей у літньому віці.

Джерело https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5611842/


Фактори харчування та зорова функція у недоношених дітей

Зараз існує інтерес до макулярного пігменту у зв’язку з віковою дегенерацією жовтої плями, але ці пігменти також можуть відігравати захисну роль у пігментному епітелії сітківки новонародженого. Про рівні лютеїну та зеаксантину в крові новонароджених мало інформації. Рівень лютеїну в жіночому молоці в два-три рази перевищує рівень бета-каротину, тоді як його концентрація в крові матері приблизно однакова. Грудне молоко є основним харчовим джерелом лютеїну та зеаксантину для немовлят до відлучення від грудей. Біохімічні механізми, які опосередковують транспорт макулярних каротиноїдів в око, невідомі, але тубулін був визначений як основний білок, що зв’язує каротиноїди, і може відігравати певну роль у фізіології макули.

Джерело https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11681632/


Можливий вплив лютеїну та зеаксантину на розвиток сітківки

LZ може допомогти зменшити пошкодження сітківки, спричинене ліпофусцином у RPE. Майже половина накопичення ліпофусцину в РПЕ може відбуватися в перші п’ять років життя. Збільшення МП на ранньому етапі життя теоретично могло б уповільнити накопичення ліпофусцину, а також зменшити вільні радикальні окислювачі, які він виробляє. Враховуючи низький ризик і очевидну потенційну користь, було б розумно збільшити споживання лютеїну на ранньому етапі життя, поки з’являться нові докази його переваг.

Джерело https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2699988/


СлезаВіт – вітамінно-мінеральний комплекс лютеїну, зеаксантину та екстракту чорниці

Вітамін А

У форміцис-ретиналь він утворює світлочутливий зоровий пігмент родопсин витрачається при кожному світловому порушення

Вітаміни групи В характеризуються нейропротекторними ефектами

Вітамін В2 необхідний для синтезу флавинових нуклеотидів, разом з вітаміном А необхідний для процесів фоторецепції

Вітамін С нормалізує проникність капілярів, тим самим регулюючи очну гемодинаміку

Антоціани представляють особливий інтерес для зміцнення зору завдяки вираженому антиоксидантній та сосудопротекторному, фотопротекторному дії

Недолік цинку викликає  зменшення мієлінізації нервових волокон, приводячи до оптичної нейропатії.

До теперішнього часу доведено участь вільнорадикальних процесів в патогенезі багатьох захворювань ока, таких як дистрофія сітківки, діабетична ретинопатія, глаукома, катаракта, запальні процеси різної етіології. Каротиноїди, присутні в тканинах ока, грають важливу роль світлофільтрів.

Вітамін А 1 мг
Вітамін С 60 мг
Вітамін Е 10 мг
Вітамін В1 1.5 мг
Вітамін В2 3 мг
Вітамін В6 2 мг
Цинк 10 мг
Мідь 1 мг
Селен 25 мкг
Хром 50 мкг
Лютеїн 10 мг
Зеаксантин 1 мг
Екстракт  чорниці 60 мг

СлезаВіт

  • з метою запобігання втоми очей внаслідок тривалого читання, роботи з персональним комп’ютером, носіння контактних лінз, довгого водіння, впливу яскравого освітлення;
  • для профілактики порушень адаптації зору до умов недостатнього освітлення;
  • в період інтенсивного росту дитини;
  • в період відновлення після офтальмологічних операцій;
  • СлезаВіт зводить до мінімуму неприємні відчуття при носінні контактних лінз

Завантажити статтю в форматі PDF

Матеріал підготовлений компанією World Medicine

Аренда яхты